Aktivisté Libereckého kraje nesouhlasí s výroky některých svých členů, Tomio Okamura sdílel video

Aktivisté Libereckého kraje nesouhlasí s výroky některých svých členů, Tomio Okamura sdílel video

Video najdete na konci článku..

Sociální sítě opět rozhýbalo video, které natočilo několik Romských aktivistů ve městě  Nový Bor. Bohužel se dostalo do rukou Tomia Okamury a ten ho neváhal použít v rámci své volební kampaně. Příspěvek sdílel na svém facebookovém profilu 4.9.2021 v 10.30 hod.  Za jediný den mělo video 4.300 sdílení a 3.500 komentářů.

V již zmiňovaném  videu pronáší proslov muž , který není zcela psychicky zdráv. Jeho projev jste mohli častokrát vidět při live vysíláních na facebooku a pokaždé se nesla jeho řeč  ve stejném duchu. Touha stát se politikem u něj převládá nad rozumnou úvahou a opatrností. V záznamu je vidět, že si z toho přihlížející dělají legraci a určitě ho v tu chvíli nebrali  vážně. Bohužel si nikdo s hostů restaurace neuvědomil, že dnes jsou sociální sítě zdrojem informací a vše se dá zneužít.

Tomio Okamura to tak udělal a vše předal médiím i policii ČR. Na jeho profilu se ihned objevili komentáře plné podpory straně SPD. Naopak Romové tu jsou osočováni z nechuti pracovat a dalších klišé.

Celá situace vygradovala do takový rozměrů, že se museli některé organizace z Libereckého kraje bránit společným  prohlášením o nesouhlasu s podobným jednáním ze strany aktivistů či politiků.

Jako první zareagovalo comunites.cz, které napsalo toto: 

Skutečnost voleb se týká samozřejmě také života Romů, včetně toho, jakým způsobem bude vládní garnitura přistupovat k procesu naší společenské integrace. Proto se tak různé romské skupinky organizují, diskutují o tom, které strany a kandidáty budou volit a stále častěji takto jednají na sociálních sítích, které představují nový veřejný prostor. Na to bychom měli všichni pamatovat a ve veřejném prostoru dodržovat základní společenská a etická pravidla diskuze.

 

Část prohlášení KRRLK, z.s.

My jako organizace ani jednotlivci v ní sdružení nijak nezasahujeme do živých vysílání některých aktivistů. Nikdo ale nesmí zapomínat na to, že živá vysílání jsou veřejným prostorem a v tomto prostoru je třeba dodržovat zásady slušnosti a demokracie. Odsuzujeme jakékoli násilí, či vulgarismy, které ve veřejném prostoru na Romy vrhají špatné světlo.

Jeden zaměstnanec a zároveň dlouhodobý člen Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje, z.s. také v posledních dnech začal živě vysílat na sociálních sítích. Ovšem bez jakéhokoliv informovaní členů organizace, či samotného vedení. O vysíláních jsme tedy jako organizace nevěděli.

Když jsme obdrželi informace, že zmiňovaný kolega vysílá a obsah vysílání může někdo považovat za nenávistný vůči někomu, tak jsme ho hned upozornili, aby sjednal okamžitou nápravu, jelikož toto chování odsuzujeme a není v souladu s posláním našeho spolku ani osob v něm figurujících. A to i přesto, že vysílal ve svém volném čase nikoliv ve výkonu zaměstnání, či ve výkonu funkce člena spolku.

KRRLK, z.s. dlouhodobě ctí hodnoty jako je vzájemná úcta, respekt k člověku, sbližování se a dialogu o kterém věříme, že muže věci posunout správným směrem. Každý náznak nenávisti, diskriminace, rasizmu, nebo rasizmu naopak, odsuzujeme a takové chování považujeme za nepřípustné.

Vyjádření vydalo i sdružení Khamoro z karlovarského kraje. Předseda Emil Voráč byl celým video-příspěvkem velmi znepokojen.

 

Video, které sdílel Tomio Okamura na svém Facebooku, předal médiím i policii ČR.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *