Andrej Giňa

Andrej Giňa

Andrej Giňa se narodil v Tolčemeši (dnes Šarišské Sokolovce) na Slovensku 1. ledna 1936 a byl spolu s Elenou Lackovou (1921–2003) jedním z prvních romských spisovatelů v bývalém Československu v době, kdy byla negramotnost normou mezi Romy spíše než výjimka. Jeho otec, který měl stejné jméno, byl kovář a proslulý hudebník, jehož práce a dobrá pověst znamenaly, že rodina mohla žít v dobře postaveném domě v neromské čtvrti jejich rodného města.

Po válce se rodina přesídlila do západočeských Rokycan, kde Andrej Giňa dokončil základní školu a pokračoval v získávání diplomu odborného učiliště jako certifikovaná huť. Ve vzdělávání pokračoval dálkovým výcvikem učitele, ale těchto studií se musel vzdát, aby mohl vykonávat vojenskou službu. Po působení v profesionální armádě se vrátil do Rokycan a pracoval v místní slévárně Žampírka, nejprve jako zakladatel a později jako řidič. V letech 1969 až 1973 pracoval pro Svaz Cikánů-Romů ( Svaz Cikánů Romů , kde rozšířil své portfolio o aktivismus a psaní.

Po sametové revoluci v roce 1989 založil rodinný podnik, který dodával brambory, cibuli a tradiční romskou pochoutku Goja do romských čtvrtí po celé zemi. Kromě mnoha zaměstnání byl také proslulým kytaristou a baskytaristou a vždy byl členem nějaké kapely; jeho vlastní skupina „Rytmus 84“ kralovala na romsko-popové scéně v 80. letech minulého století.

V devadesátých a dvacátých letech minulého století cestoval ve své dodávce po celé zemi a sledoval své romské kolegy a psal příběhy a sloupky o zhoršujícím se stavu romských komunit. Ty se objevovaly hlavně v romském tisku a byly publikovány ve svazku jeho sebraných děl s názvem Paťiv ještě víme, co je úcta v roce 2013. Součástí svazku byla také jeho raná díla ze 60. let, jeho vůbec první publikovaná sbírka povídek, Bijav (1991) a mnoho příběhů, které během let napsal pro své vlastní i pro potěšení své rodiny.

Andrej Giňa pokračoval v psaní i po vydání svých sebraných děl a plánoval druhý svazek povídek. Zemřel v roce 2015, ale jeho odkaz žije jak v jeho dílech – nyní probíhá druhý svazek jeho sebraných děl -, tak v paměti lidí, pro které sloužil jako vzor, ​​nejen jako spisovatel, ale také jako vynikající lidská bytost.

Bibliografie

Giňa, Andrej. 1991. Bijav, romane priphende / Svatba, romské povídky. Praha, Apeiron.

Giňa, Andrej. 2007. „Pal o Škiparis“. In: Čalo voďi / Sytá duše. Brno, Muzeum romské kultury.

Giňa, Andrej. 2007. „Pro odpustos“. In: Čalo voďi / Sytá duše. Brno, Muzeum romské kultury.

Giňa, Andrej. 2007. „Andre mašina“. In: Čalo voďi / Sytá duše. Brno, Muzeum romské kultury.

Giňa, Andrej. 2007. „Pre lavkica“. In: Čalo voďi / Sytá duše. Brno, Muzeum romské kultury.

Giňa, Andrej. 2013. Paťiv. Ještě víme, co je úcta. Praha, Triáda.

 

zdroj: romarchive.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *