Anticiganismus – Oficiální omluvy a uznání

Anticiganismus – Oficiální omluvy a uznání

Oficiální omluvy a uznání

Finsko

V roce 1995 se zástupce luteránské církve ve Finsku omluvil za svůj podíl na historické diskriminaci finských Romů. Oficiální váhu to získalo tím, že arcibiskup při následném obřadu řekl požehnání v romštině. 

Německo

Sintové a olašští Romové byli uznáni jako německá národnostní menšina 1995.

V roce 1979 zahájili němečtí aktivisté za občanská práva Sintů a Romů systematickou kampaň s cílem informovat média a německou veřejnost o nacistické genocidě menšiny a o pokračujícím anticiganismu. V roce 1982 založilo několik sintských a romských sdružení zastřešující organizaci „Ústřední rada německých Sintů a Romů“. To byla jedna z hlavních podmínek, aby západoněmecká vláda oficiálně uznala genocidu Sintů a Romů. Od té doby začal proces institucionalizace a Ústřední rada se stala hlavním reprezentačním orgánem německých Sintů a Romů, který dostává státní podporu pro svou práci v oblasti občanských práv.

Norsko

Resande a Romové byli v roce 1998 uznáni jako samostatná národnostní menšina.

Trvalý politický tlak romského hnutí vedl norskou vládu k oficiální omluvě za své dřívější politiku vůči Resande v roce 1998 a církev k vydání omluvy, nejprve v roce 1998 a poté revidované omluvy v roce 2000.

Dne 8. dubna 2015 na mezinárodní den Romů, měla norská premiérka Erna Solbergová projev, ve kterém se omluvila za norskou politiku a „cikánský paragraf“;

Omlouvám se za rasistickou politiku vyloučení, která byla uplatňována v desetiletích před a po druhé světové válce. Omlouvám se také za fatální důsledky, které tato politika měla pro norské Romy během holocaustu. 

ERNA SOLBERGOVÁ

Na premiérovu řeč lze pohlížet jako na uznání vlády, že norští Romové byli oběťmi nacistické a německé vyhlazovací politiky, ale také anticiganské legislativy norské vlády . Tento proces uznání stojí v čele romských aktivistů z malé etnické menšiny, která má v Norsku jen několik stovek lidí. Uznání a alternativní romské hlasy, které přinesly ve veřejné sféře, byly důležitým příspěvkem k veřejné diskusi v Norsku, kde byly v posledních letech vyjádřeny staré i nové formy anticiganismu . 

Švédsko

V roce 1999 byli Romové, včetně Resandeho , uznáni jako národnostní menšina. 

V roce 2000 se švédská vláda veřejně omluvila za historické pronásledování a diskriminaci skupiny Resande .  Ve stejném roce švédský arcibiskup oficiálně prohlásil, že historický vztah církve k Romům si vyžádal proces usmíření.  V roce 2010 se předseda švédského Riksdagu omluvil  obětem zneužívání ve státní pěstounské péči. 

Krátce po odhalení policejních romských registrů v roce 2013 se ministr spravedlnosti oficiálně omluvil .  Vedení švédské policie  v roce 2015 trvalo na tom , aby tak učinil. V omluvě nebylo uvedeno, že v registru byl evidován etnický profil. 

zdroj: politics-historical-justice-and-combatting-antizig

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *