Black list pro Romy ve společnosti Provident

Black list pro Romy ve společnosti Provident

Snad každý rozumný člověk se chce vyhnout nebankovním půjčkám. Úroky a splátky jsou neúnosné a většinou to rodinám přinese jen další zadlužení , v krajním případě i exekuci. Přesto i v tomto businessu je určitá skupina obyvatel diskriminována. Existuje tu tzv. černá listina a ta funguje již po mnoho let.

Dostanete-li se do situace, kdy budete shánět nebankovní úvěr a oslovíte společnost Provident,  narazíte na systém, který je nastaven tak, aby žadatele z vyloučených lokalit neakceptoval. Když takový žadatel o půjčku uvede adresu, která se nachází na „black listu“, musí operátor call centra lhát. Výmluvy typu “ je nám líto, ale nesplňujete naše podmínky pro získání úvěru“, budete slyšet při každém zavolání.

Bývalý operátor call centra říká:

„Samozřejmě, že většina dotčených žadatelů byli Romové a věděli z předchozích zkušeností, že půjčku nedostanou i přesto, že splňovaly všechny podmínky. Myslím si, že podobný black list funguje i v jiných nebankovních společnostech, které poskytují půjčky. Samozřejmě chápu, že se tímto způsobem chrání společnosti před neplatiči, ale pokud ten člověk splňuje všechny podmínky, proč ta elementární diskriminace“ ?

Tento přístup ke klientům má dnes většina společností. Jedná se o poskytovatele finančních úvěrů, zboží na splátkový kalendář a mnoho dalších služeb tohoto typu. Otázkou tedy zůstává , zda máme všichni rovné příležitosti a zda je jednání společností v souladu se zákonem .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *