Do konce roku 2024 mají skončit kojenecké ústavy

Do konce roku 2024 mají skončit kojenecké ústavy

Česko je jednou z posledních zemí v Evropské unii, kde se dosud umisťují děti do tří let do kojeneckých ústavů. To by podle pátečního rozhodnutí zákonodárců mělo skončit do konce roku 2024.

Na sociálních sítích se s výsledkem pochlubil předseda pirátů Ivan Bartoš.

Zdroj: facebook Ivan Bartoš

A je to! Prošlo to! Děti budou vyrůstat doma.
Díky cílevědomé a urputné práci Olgy Richterové a dalších se nám spolu s odborníky a veřejností povedlo prosadit ukončení umisťování kojenců a batolat do ústavů. Tím jsme dohnali civilizovaný svět (po Rumunsku, Srbsku nebo Polsku). To samozřejmě není jen tak. Musíme se zaměřit na to, abychom více podporovali rodiny, pěstouny a další formy náhradní péče.
Obzvláště u malých dětí je velmi důležité, aby se v jejich blízkosti nestřídalo mnoho různých pečovatelů. Pokud se tak děje, nedochází ke zdravému psychickému vývoji dětí. Následkem toho se pak děti potýkají s řadou vážných problémů a bohužel si nesou následky po celý život. To je něco, co chceme změnit. A to i přesto, že jsme přesvědčeni, že všichni zaměstnanci kojeneckých ústavů a dětských center dělají svou práci s láskou a nejlépe, jak umí. Chci, aby všechny děti měly možnost #vyrustatdoma.
Tam, kde je vůle, všechno jde. Moc děkuji všem, kteří tohle uvedli v realitu. Odborníkům, občanským iniciativám, zástupcům neziskových organizací i řadě politiků, že to roky tlačili. Dobrá věc se podařila. Hurá! 💪🧠❤️✌️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *