JUDr. Gustáv Karika

JUDr. Gustáv Karika

JUDr. Gustáv Karika byl právník a aktivista.

* 16. 7. 1930 Myjava – † 14. 4. 2016 Nová Dubnica

Narodil se v početné romské rodině na Myjavě. Původně se vyučil v oboru strojní zámečník. V roce 1950 se stal posluchačem Vysoké školy politických a hospodářských věd v Praze, kterou dozoroval tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský (nar. 31.6.1901 – popraven 3.12.1952). Po jeho popravě pokračoval ve studiu na Karlově univerzitě, kde ukončil obor správního práva.

Pracoval jako referent pro národnosti na Krajském národním výboru v Košicích (od r. 1954), později jako soudce v Popradu av Staré Ľubovni. V roce 1954 spolupracoval s etnografkou národopisného ústavu SAV Emilio Čajánková (Horváthovou), která uspořádala první kolektivní výzkum tradičního i současného života Romů v osmi romských osadách oblasti Gemera, do práce zapojila i další začínající etnografku, dnes romistku Evu Davidovou, dva Romy (MUDr . Jana Cibuli a JUDr. Gustáva Karika) a českou výtvarnici Mílu Doleželovou.

Spolu s Janem Cibulou spolupracoval na tvorbě dokumentárního filmu s názvem Upre Roma (1955) , který byl o novém životě Romů jako plnoprávných občanů republiky.

V dubnu 1969 byl spolu s MUDr. Janem Cibulou, Antonem Facunom , Dr. Alojz Pompeho  spoluzakladatelem Svazu Cikánů-Romů na Slovensku. Po jeho zániku 30.4.1973 pracoval jako podnikový právník v strojírenských závodech v Nové Dubnici.

Po roce 1989 byl právníkem v několika firmách a nevládních romských organizacích.

V roce 1991 byl jedním ze zakladatelů společnosti BÚTIKER, podnik pro hospodářskou činnost se sídlem v Spišské Nové Vsi.

zdroje:

Státní vědecká knihovna v Prešově

https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/svk-po3o51e?content=CAIR_DIV_VIDEO_1&contentDo=urn:nbn:sk:cair-do3z8kghttp://www.portalsvk.sk/foto/gustav-karika-110/http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_cat.0-010621-Upre-Roma-dokumentarny-film/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *