Monika Mihaličková

Monika Mihaličková

Mgr. Monika Mihaličková
Bývalá poslankyně Poslanecké sněmovny PČR
Ve funkci:
20. června 1998 – 20. června 2002
Stranická příslušnost
Členství US-DEU (1998-?)

 


Narození 24. listopadu 1973
Pardubice
Československo Československo
Rodiče Gejza Horváth
Děti syn Jan a Brian
Příbuzní Jana Horváthová (bratrova manželka)
Alma mater Masarykova univerzita
Profese nyní romská aktivistka

Pochází z romské rodiny. Matka byla učitelkou, otec hudebníkem. Do svých šesti let bydlela s rodiči v maringotce, pak se rodina usídlila v Brně. Absolvovala střední pedagogickou školu a pak obor psychologie na Masarykově universitě. Rok po dokončení školy se stala místopředsedkyní Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity při Úřadu vlády ČR. Od roku 1998 byla členkou Unie svobody.

Ve volbách v roce 1998 byla zvolena do poslanecké sněmovny za Unii svobody (volební obvod Praha). Byla nejmladší poslankyní zvolenou v roce 1998 a jediným zástupcem romské menšiny. Spoluzakládala občanské sdružení Athiganoi, které se orientovalo na výchovu romských elit. V parlamentu zasedala do voleb v roce 2002. Byla členkou sněmovního petičního výboru.

Jedna z parlamentních interpelací Moniky Mihaličkové  na ministra vnitra Václava Grulicha.

“ Vážený pane ministře, obracím se na vás v souvislosti s událostí, která se stala v sobotu v noci 7. listopadu tohoto roku před vysokoškolskými kolejemi v Praze na Jarově, kde byl zapálen kříž přesně rok po vraždě súdánského studenta. Zarazil mě postup Police ČR, která se už od počátku odmítla tímto případem zabývat a teprve až po reakci našich médií, která jsou tak vehementně kritizována z řad některých našich ministrů, vydala následující prohlášení: „Hořící kříž nelze považovat za obecně známý projev rasismu,“ tvrdí náměstek ředitele republikového úřadu vyšetřování Jan Kuběnka.

Vážený pane ministře, zapálený kříž je výrazným symbolem rasisticko-teroristické organizace Ku-Klux-Klanu, která byla založena pro boj proti Afroameričanům ve Spojených státech amerických a aktivizovala se v každém období vzestupu černošského protirasistického a občanskodemokratického hnutí. Tento kříž, zapálený přesně rok po rasově motivované vraždě Hassana Elamina Abdalradiho, je podle mého mínění trestným činem podněcujícím k rasové a národnostní nesnášenlivosti.

Náš pražský policejní ředitel Radislav Charvát byl však jiného názoru. Cituji: „My v tom nevidíme nic jiného než přestupek proti požárnímu řádu. Rasistický podtext by nám musel potvrdit jedině pachatel.“ Při těchto jasně vypovídajících skutečnostech bych od ředitele pražské Policie ČR očekávala poněkud vyšší úroveň schopnosti analytického myšlení. Zkušenost člověka je organizována v pojmech a umožňuje tak vývojově vyšší formy myšlenkových operací, tedy srovnávání a třídění nejen na úrovni názorů, ale také na úrovni abstrakce a zobecňování zprostředkovaných pojmů, které umožní objevování skrytých vlastností a vztahů. Tím je dána i zásadní odlišnost myšlení člověka a zvířat.

Vážený pane ministře, domníváte se, že může setrvat v čele pražské policie člověk, který nerozezná rasisticky motivovaný trestný čin od přestupku proti požárnímu řádu? Děkuji“.

zdroj: PČR,PS 1998-2002

            wikipedie Google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *