Nový fenomén!  Na sociálních sítích si nadáváme do černých hub

Nový fenomén! Na sociálních sítích si nadáváme do černých hub

Slušnost, charakter, úcta vůči starším lidem… to jsou hodnoty, které nám vštěpují rodiče po celý život. Mnoho z nás se tak v reálném životě i chová a snaží se to předat svým dětem či vnoučatům. Bohužel, to samé se nedá říct o lidech, kteří streamují na sociálních sítích. Tady mezi nimi probíhá doslova slovní válka, která často končí trestním oznámením a někdy i zásahem policie ČR.

Existuje skupina „mudrlantů“, která je doslova závislá na „live vysílání“. Dokáží streamovat i deset hodin denně. V naší komunitě, jsou tito lidé vnímáni velmi negativně. Má to jediný důvod. Vulgarita a výhružky už přesáhly únosnou mez!

Už i veřejná média si všimla podezřelých osob, které vyhlašovaly různé sbírky pro chudé , napadaly slovně Romské aktivisty a politiky. Celá situace vygradovala do té míry, že se na ně podávala trestní oznámení . Proto policie zahájila vyšetřování pro urážku na cti a další trestné činy spáchané proti rodině i dětem.

Když se vše na několik týdnů uklidnilo, objevil se nový fenomén live streamu. Muži i ženy si začali online vyřizovat osobní spory. Vyzývají se k zápasům a to jak k oficiálním, které se rozhodne někdo uspořádat i financovat, nebo k těm obyčejným rvačkám na ulici. Vyhrožují si a chtějí spolu bojovat. V reálu  to dopadne tak, že jedna strana zavolá dopředu polici a ta soupeře zadrží na několik hodin.

Pak následují  děsivé live, plné urážek žen, rodin a příbuzných. Vulgární výrazy, které dospělý lidé křičí do živého vysílání, sleduje často i několik tisíc uživatelů a samozřejmě  aktéry  v tomto chování povzbuzují . Vše na facebooku komentují a fandí i několika soupeřícím stranám.

Urážky se začali stupňovat a došlo i na nadávky kvůli barvě pleti. Zcela nepochopitelné je jejich rozlišování lidí podle barvy pleti. Řeší se, kdo je více černý a jak vypadá.  Atakují se celé rodiny, manželky soupeře, nevynechají se ani děti. Proklíná se snad až do desátého kolene.

Starší generace Romů se stydí

Vzpomínám si na svého nebohého dědečka. Rom, který celý život tvrdě dřel a dokázal opravit snad každé auto ve městě, muzikant, jenž inspiroval několik generací lidí ke hře na saxafon. Tak tohoto muže, jsem nikdy neslyšel promluvit vulgárně. Jeho přístup k lidem byl velmi kultivovaný, nám vnoučatům vštěpoval nutnost se vzdělávat a být součástí společnosti. Zkrátka byl z generace, která věděla jak žít. To co se nyní děje v naší komunitě, by bylo mimo jeho chápání a určitě by to vnímal velmi negativně.

Tito lidé, jsou opakem všeho co ctíme, jsou hrozbou pro všeobecné vnímání Romů a jejich chování nemá nic společného s „romipen “ a naší  společenskou kulturou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *