PhDr. Jana Horváthová

PhDr. Jana Horváthová

Jana Horváthová (rozená Holomková; * 22. března 1967Brno) je česká historičkamuzeoložka a etnografka českoromského původu, jež zastává post ředitelky Muzea romské kultury v Brně.

Narodila se a vyrostla ve vysokoškolsky vzdělané romské rodině v Brně. Jejím otcem je český romský aktivista a také bývalý československý politik Karel Holomek, syn prvního vysokoškolsky vzdělaného Roma v historii naší země Tomáše Holomka.

Po maturitě na gymnáziu vystudovala historii a muzikologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. O historikovi prof. PhDr. Ctiboru Nečasovi, DrSc., o jehož smrti média sama v prosinci roku 2017 zpravila, uvedla, že „to byl její vyučující profesor historie ještě v 80. letech a že to byl tehdy právě on, kdo ji nasměroval zpátky ke kořenům, k zájmu o Romy“.

Je vdaná, s manželem Jaromírem, jenž je profesí kardiochirurg, vychovávají společně dceru Eriku a Natálii. Její manžel náleží k etniku východoslovenských Romů a romsky aktivně hovoří (ona sama a její otec Karel však ne, byť v jazyce umí číst).

Dílo (výběr)

  • Devleskere čhave: svedectvom starých pohľadníc. 1. vyd. Poprad: Vydavateľstvo Regionu Poprad, 2006. 176 S.
  • Kapitoly z dějin Romů. Praha: Nakladatelství Lidové noviny (NLN), 2002. 84 S.
  • Základní informace o dějinách a kultuře Romů. Praha: MŠMT, 1998. 51 S.

zdroj : wikipedie Google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *