Pseudoproblém „zneužívání dávek“  Okamuro lžeš !

Pseudoproblém „zneužívání dávek“ Okamuro lžeš !

Tomio Okamura těsně před volbami do sněmovny opět vytváří napětí ve společnosti. S tématem o „zneužívání dávek“ se snaží získat na posední chvíli co nejvíce nerozhodnutých voličů. Jak to ve skutečnosti s finanční pomocí potřebným je? Opravdu se dají dávky zneužívat?

Ve skutečnosti jde o úplně jiná čísla, než si lidé představují.

Problém může být v oblasti takzvaných nepojistných dávek. Největší část z nich ale tvoří rodičovský příspěvek, který v podstatě zneužívat nelze. Druhý v řadě je příspěvek na péči handicapovaným. I zde se dá jen těžko podvádět. Dohromady je to více než 90 procent všech nepojistných sociálních dávek. „V roce 2018 se na těchto dávkách vyplatilo celkem 73 miliard korun. To rozhodně není málo peněz. Nejvíce šlo ovšem na přídavky na péči, tedy na pomoc handicapovaným (26 miliard korun) a na rodičovský příspěvek (25 miliard). U něj se, podobně jako třeba u porodného či pohřebného, podvádět v podstatě vůbec nedá. Podobně v době de facto stoprocentní zaměstnanosti bude také jen minimum případů práce načerno s tím, že daný člověk zároveň pobírá podporu v nezaměstnanosti. Až třetí v pořadí jsou první potenciálně problematické sociální dávky – dávky na bydlení. Vloni na ně stát vyplatil 9,6 miliardy korun; jde o součet příspěvku na bydlení (7,7 mld. Kč) a doplatku na bydlení (1,9 mld. Kč).“

Obyčejný člověk jde možná do kolen, když čte slůvko miliarda. Příjmy státního rozpočtu se ovšem pohybují kolem jednoho a půl bilionu korun ročně, tedy tisíc miliard a několik set miliard, aby se to řeklo názorněji. Za loňský rok byl schodek 367,4 miliard korun. I kdyby tedy u dávek, kde to jde, podváděli všichni (což není pravda), šlo by o jednotky miliard. Pokud si tedy někdo myslí, že si došlápne na „zneužívání dávek“ a nastane blahobyt, je to velmi neinformovaný člověk.

Na tom ale Tomio Okamura založil svou politickou kariéru. Obrací se k neinformovaným a dává si dobrý pozor, aby je neinformoval ani omylem. Kdyby to chtěl v jeho přítomnosti udělat někdo jiný, začne hulákat, aby ten druhý nemohl mluvit. Takhle by nejspíš chtěl řídit celý stát, kdyby náhodou mohl.

zdroj: forum24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *