Romský Olympionik  „Nač jsou mi medaile, když jsem pro každého jen Cikán?“

Romský Olympionik „Nač jsou mi medaile, když jsem pro každého jen Cikán?“

Peter Baláž před čtrnácti lety  reprezentoval Slovensko v boxu na Olympiádě v Atlantě.

Dnes v jednom z bídných bytů v romské kolonii na Bratislavské ulici sní o posledním boxerském gala představení, které by bylo zlatým hřebem jeho kariéry.

 

„Právě nám vypadla elektřina, snad to brzy opět nahodí,“ říká pětatřicetiletý žilinčan Peter Baláž, když spolu vcházíme do jeho bytu. Kolem nohou se mu loudá dvouletá Nikolka. Peter žije ze sociální podpory 60 eur měsíčně.

Pouze nezbytné náklady bez stravy vypočítal na 160 eur. Práci mu nikdo dát nechce, sponzoři nemají zájem. „V zahraničí jsem vždy Slovák, doma jsem pro každého jen Cikán,“ říká.

Nedávno boxoval ve Francii a to bez tréninku. Manažer za zápas před jeho očima dostal 1500 eur, Petrovi dal  jen 400. „Kdykoliv mi někdo zavolá, tak půjdu, ještě stále si odboxuji své,“ říká. Na okno si postaví zrcadlo a jen tak si procvičí pár háků. Při pohledu na něj má člověk pocit, že pro něj není nic přirozenější než sport. Je jedním ze dvou boxerů, který s našim národním znakem na tričku boxoval pod olympijskými kruhy.

Ze dne na den

„Jsem účastník olympiády, trojnásobný účastník mistrovství světa a trojnásobný účastník mistrovství Evropy, osminásobný mistr Slovenska, dvojnásobný mistr ČSFR, vítěz několika mezinárodních turnajů a nyní mi nikdo nechce pomoci. Žiji ze dne na den, „říká smutně Petr.“ Pokud by se našel nějaký sponzor, byl bych velmi vděčný, „dodává.

 

Minulý týden bylo prosit podporu i na žilinské radnici. „Stále mě někdo posílá někam jinam, každý je rád, že se mě zbaví. V zahraničí si olympioniků velmi váží, „říká smutně boxer. Město by mu prý i pomohlo, musí si však nejprve vyplatit přibližně 150- korunový nedoplatek za smetí. Tolik ale nemá.
„Já nejsem takový, že bych lhal, najdou se i tací. Jsem jiný, ale to mi nikdo nevěří, “ říká o nabídce, aby si nejprve nakoupil a pak přišel s bločkem na městský úřad. Sehnat falešné bločky by podle něj nebyl problém, takto to však udělat nechce. Věří, že se najde někdo, kdo mu ještě pomůže do boxerského ringu a on zažije  svou chvilku slávy.

zdroj: myzilina.sme.sk

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *