Steve Loya Kaslov – Král ruských Romů ve Spojených státech

Steve Loya Kaslov – Král ruských Romů ve Spojených státech

STEVE LOYA KASLOV se narodil v roce 1888  v hrabství Lowndes v Georgii USA . Vyrostl ve stanu a patřil k ruským romům. Ti ho uctívali jako krále a ve svém vrcholném období byl vůdcem 10.000 lidí.

Steve Loya Kaslov

Jako zručný obchodník  a odborník na zpracovávání železa, mědi i hliníku, získal mnoho zakázek od města Pennsylvania /USA/ . Tím zajistil mnoho pracovních míst pro Romy, které nikdo nechtěl zaměstnávat. Dokazují to zachované  kopie smluv  o pracích odvedených v průběhu mnoha let pro zdejší školy, hotely a restaurace.

Steve Loya Kaslov chtěl, aby se jeho lidé učili řemeslům a aby se vzdělávali. Byl proti sňatkům mezi mladistvými, které v té době a někde  i dnes v USA  Romové  uzavírají.

 

Steve Loya byl na svou dobu velmi pokrokový a otvíral jednu dílnu za druhou. Nebál se obléct do pracovního a učit mladou generaci tradičnímu řemeslu. 

 

Bohužel v roce 1949 ve svých 61 letech Steve zemřel. Celý život trpěl nadváhou. Dobové noviny psali o váze 300 liber / 150 kg /. V den jeho smrti se pod okny  bytu kde žil ,  sešli Romové z celého okolí . Zemřel ve svém pokoji nad obchodem v North Philadelphii a na jeho oknech bylo lidem  zobrazeno oznámení o úmrtí krále.

 

Steve Loya Kaslov v dílně 

Steve Loya při opravě hrnců

 

zdroj : Toledo blade Noviny z Ohia

1949

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *