Úřednice z Ústí vynesla informace o lidech na dávkách

Úřednice z Ústí vynesla informace o lidech na dávkách

Situace na severu Čech je z hlediska dlouhodobě nezaměstnaných osob kritická.

V Ústeckém kraji je situace z hlediska nezaměstnanosti dlouhodobě nejhorší v celé České republice. Zatímco v celé zemi činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,7 %, v Ústeckém kraji to bylo 5,5 %. Ani toto číslo se nezdá být kdovíjak vysoké, ale podle zdejších úředníků existují obzvlášť postižené okresy či obce, kde nezaměstnanost dosahuje až dvaceti procent.

Vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu Ústí nad Labem, Ivana Šťastná se rozhodla před volbami udělat nechutnou  kampaň proti těm nejslabším obyvatelům města. Zveřejnila řadu údajů o tom, jak tu nezaměstnaní čerpají dávky. Sestavila takzvanou TOP 25, tedy pětadvacítku těch, kdo jsou bez práce na dávkách nejdéle.

Je to tak hrůzostrašné číslo, že by lidé měli vědět, na co platí daně,” uvedla Šťastná pro Parlamentní listy. Ta je také přesvědčena o tom, že veřejnost by měla být informována o tom, kolik daňové poplatníky stojí to, že někteří lidé zkrátka nechtějí pracovat.

Všech TOP 25 osob má základní, praktickou školu nebo jsou zcela bez vzdělání a – pobírají dávky! Do důchodu samozřejmě nemohou jít, protože velkou část svého ‚aktivního‘ života oficiálně nepracovali, nemají tedy na důchod nárok a budou do smrti pobírat dávky hmotné nouze,” říká Šťastná.

Bohužel Šťastná zapomíná dodat, že zdejší úřad lidem se základním vzděláním nic moc nenabízí. 

Místní Úřad práce nabízí volné místa pro obory  zedník, tesař, pokrývač, dokončovací práce ve stavebnictví, dále pak klempíři, opravy vozidel, kadeřnice, masérky, pedikúra, kosmetika, údržba nemovitostí, zahradnictví, rybářství, lesnictví nebo myslivost.

Přiznejme si kolik z vás  se v těchto nabídkách najde a kolik na to má dostatečnou kvalifikaci. Kromě dokončovacích prací jsou to obory, které jsou žádané v celé republice a těch vyučených lidí je zoufale málo. Je tedy zcela zřejmé, že lidé, kteří mají jen základní vzdělání, tuto práci dělat rozhodně nemohou.

Ovšem Šťastná to vidí jinak.“ Bude třeba činit speciální opatření, aby se i oni zapojili do pracovního procesu, nepracovali takzvaně ‚na černo‘, a ještě pobírali štědré dávky,” také dodala bližší informace o nezaměstnaných.

Všech TOP 25 osob má základní, praktickou školu nebo jsou zcela bez vzdělání a – pobírají dávky! Do důchodu samozřejmě nemohou jít, protože velkou část svého ‚aktivního‘ života oficiálně nepracovali, nemají tedy na důchod nárok a budou do smrti pobírat dávky hmotné nouze,”.

Stejné výroky poskytla i před dvěma lety pro server idnes.cz

Nejvíce mne štve, když jsou dávky zneužívány s cílem zajistit si pro sebe a své nejbližší pohodlné živobytí bez nutnosti ráno vstát a jít pracovat. Tito lidé jen léta systém za vydatné pomoci a rad některých neziskových organizací využívají pro svůj bezstarostný a bezpracný život. Nemůže se stávat, že matce samoživitelce, která si přivydělá, aby děti uživila, je část dávek odebrána, zatímco jiná matka, která se nijak nesnaží, obdrží dávky v plné míře,” říká rezolutně Ivana Šťastná.

Závěr

Co říct závěrem? Je nechutné, jak si  neustále komunální politici sbírají hlasy přes tu nejchudší vrstvu obyvatel měst. Je velmi pokrytecké, když před volbami dávají do médií videa vyloučených lokalit, hovoří o sociálních dávkách a o jejich rozhodnutí s tím bojovat. Co tedy Ivana Šťastná dělala do současné doby? Co dělali komunální politici? Kdo rozhoduje o vytvoření vyloučených lokalit? Kdo zvedá ruce při hlasování a schválí takové opatření?

Jistě to nejsou ti obyčejní lidé, kteří se jen musí smířit s nastaveným systémem a žít v tom co jim určí město či stát.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *