Záměr papeže navštívit Romy na košickém sídlišti rozčiluje politiky SK

Záměr papeže navštívit Romy na košickém sídlišti rozčiluje politiky SK

Papež František po pravidelné nedělní modlitbě Anděl Páně na svatopetrském náměstí ve Vatikánu ohlásil svoji cestu do Budapešti i na Slovensko. František navštíví Budapešť 12. září 2021 a poté pobude tři dny na Slovensku.

Hlava katolické církve se v Luníku IX setká s místní romskou komunitou 14. září odpoledne. Na setkání na prostranství před místním salesiánským komunitním centrem očekává za příznivých pandemických podmínek účast až několika tisíc Romů z celého Slovenska. Informoval o tom mluvčí salesiánů Rastislav Hamráček.

Na tuto zprávu reagoval lídr Slovenské národní strany Andrej Danko.

Danko tvrdil, že právě prezidentka navrhla, aby papež navštívil sídliště Luník IX. „Chápe někdo proč jdeme ukazovat Luník IX? To bude hanba v zahraničních médiích? Jaký má vlastně cíl prezidentka Čaputová, pokud něco takové navrhuje?“ psal Andrej Danko na sociální síti.

 

Andrej Danko SNK

Kancelář prezidentky Slovenské republiky se proti takovým výrokům tvrdě ohradila a označila výroky Danka jako lži.

Zmocněnkyně vlády Slovenské republiky pro romské komunity Andrea Bučková vyjádřila lítost a velké zklamání nad vyjádřeními politiků i běžných lidí, kteří negativně reagují na ohlášenou návštěvu Luníku IX  svatým otcem . Vlna komentářů na sociálních sítích, ve kterých se objevily nenávistné či rasistické poznámky na adresu romské komunity z Luníku IX , překvapila i Vatikán.

Papež František navštíví Slovensko 12. až 15. září. Kromě Bratislavy zavítá i do Košic, Prešova a zúčastní se na pouti v Šaštíně. Jeho návštěva na sídlišti Luník IX je naplánována na 14. září v 16:00.

zdroj: romaniworba.com , církev.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *